Barbarin, Philippe Xavier Ignace*

Cardinal Philippe Barbarin, Archbishop of Lyon (France), was born on October 17, 1950 in Rabat, Morocco. He was ordained a priest on December 17, 1977 for the Diocese of Créteil, France, and holds degrees in philosophy and theology.

Cardinal Barbarin served as vicar and chaplain for students in Vincennes and as a student chaplain and parochial vicar in Saint-Maur. In Boissy-Saint-Léger he served as parish priest and as chaplain for students and was the diocesan delegate for ecumenism.

He was a fidei donum priest and lecturer of theology at the Major Seminary of Fianarantsoa in Madagascar, as well as a parish priest of Bry-sur-Marne.
On 1 October 1998, John Paul II nominated him as Bishop of Moulins, and the Archbishop of Fianarantsoa conferred episcopal ordination on him on November 22, 1998.

He was promoted to the see of Lyon on July 16, 2002.

Cardinal Barbarin is a member of the Doctrinal Commission of the Bishops’ Conference of France. He is also chancellor of the Catholic University of Lyon.

Created and proclaimed Cardinal by John Paul II in the consistory of October 21, 2003, of the Title of Trinità al Monte Pincio (the Most Holy Trinity in Monte Pincio).

Member of:

  • Congregations: for the Divine Worship and Discipline of the Sacraments; for Institutes of Consecrated Life and Societies of Apostolic Life.


Follow us:

Recent activity:

Check out Catholic News Agency Polls on LockerDome on LockerDome