Sebastiani, Sergio*

Cardinal Sergio Sebastiani, President of the Prefecture for the Economic Affairs of the Holy See , was born on April 11, 1931 in Montemonaco (Ascoli Piceno), Italy. He was ordained for the Archdiocese of Fermo on July 15, 1956 and holds a doctorate in canon law from the Pontifical Lateran University, Rome.

After studying at the Pontifical Ecclesiastical Academy, he was posted to Peru, Brazil and Chile before being recalled to the Secretariat of State, where he served as secretary to Cardinals Cicognani and Villot. On September 27, 1976 he was appointed titular Archbishop of Caesarea in Mauretania and Apostolic Pro-Nuncio in Madagascar and Mauritius, with responsibility as Apostolic Delegate for La Réunion and the Comorros, receiving episcopal ordination on 30 October. In 1985 he was named Apostolic Nuncio in Turkey.

On November 16, 1994 he was appointed General Secretary of the Central Committee for the Great Jubilee of the Year 2000. On November 3, 1997 the Holy Father named him President of the Prefecture for the Economic Affairs of the Holy See.

Created and proclaimed Cardinal by John Paul II in the Consistory of February 21, 2001, of the Deaconry of S. Eustachio (St. Eustache), and appointed Cardinal-Priest of S. Eustachio on February 21, 2011.

Member of:

  • Congregations: for the Clergy; for Bishops; for Causes of Saints; for the Evangelization of Peoples;
  • Pontifical Councils: for Promoting Christian Unity; for Inter-religious Dialogue;
  • Supreme Tribunal of the Apostolic Signatura.


Recent activity:


Follow us:

Check out Catholic News Agency Polls on LockerDome on LockerDome