Loading
Scola, Angelo*

Cardinal Angelo Scola, Archbishop of Milan, Italy, was born on November 7, 1941 at Malgrate, Milan. He was ordained on July 18, 1970 and holds doctorates in theology and philosophy.

Cardinal Scola was actively involved in the Communion and Liberation Movement before becoming assistant researcher in philosophy and then assistant professor of moral theology at the University of Fribourg. In 1982 he was appointed professor of theological anthropology at the John Paul II Institute for Studies on Marriage and Family, and taught contemporary Christology at the Pontifical Lateran University, Rome. On September 21, 1991, he was ordained Bishop of Grosseto, subsequent to his appointment on July 20. The Holy Father appointed him Rector of the Pontifical Lateran University and President of the John Paul II Institute for Studies on Marriage and Family in 1995.

On January 5, 2002 the Pope appointed him Patriarch of Venice, and on April 9, 2002 he was elected President of the Bishops’ Conference of the Triveneta region. He was appointed Archbishop on Milan on June 28, 2011.

Relator general of the 11th  Ordinary General Assembly of the Synod of Bishops, The Eucharist: Source and Summit of the Life and Mission of the Church (October 2005).

Created and proclaimed Cardinal by John Paul II in the Consistory of October 21, 2003, of the Title of Twelve Holy Apostles.

Curial membership:

  • Clergy; Divine Worship and Discipline of the Sacraments (congregations)
  • Family, Laity (councils)
  • Prefecture for the Economic Affairs of the Holy See (office)
  • XI Ordinary Council of the General Secretariat of the Synod of Bishops

Comments

Recent activity:

Follow us: